10. Sınıf Tatil Önerileri

9 Haziran - 18 Eylül 2017 YAZ DÖNEMİ

REHBERLİK SERVİSİ

Sevgili Öğrenciler;

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılının 2.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle yaz tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız.Bir üst kademedeki sınıfta daha başarılı olursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Tatilde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler,yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.
* Önerilen soru bankası ve verilmiş olan testleri çözün. Yapamadıklarınızı tatil sonrası öğretmenlerinize sorun.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz. Sevgiler...

ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI - DİL VE ANLATIM 

Canım Öğrencilerim,

Türk Edebiyat tarihinin en yoğun konularından oluşan 10. sınıf Türk Edebiyatı dersine ilginizden, başarma isteğinizden ve derse olan önyargısız yaklaşımınızdan çok memnun olarak bir dönemi bitiriyorum.
11. sınıf Türk Edebiyatı konularına daha hakim olmanızı sağlayacak üç kitabı yaz tatilinde okumanızı öneriyorum. Şair Evlenmesi - Şinasi, Vatan Yahut Silistre - Namık Kemal, Araba Sevdası - Recaizade Mahmut Ekrem.

Halit Ziya Uşaklıgil'in Mai ve Siyah romanını okuyup inceleyiniz. Kitaptan alacağınız örneklerden soru çıkarıp öğrendiğiniz dil konularını orada uygulayınız.Ben olsaydım şöyle yazardım deyip benzer yazınız. Her gün 5-10 paragraf sorusu çözünüz. Şiir defterinizi zenginleştiriniz. Bir YGS Türkçe soru bankası alıp çözünüz anlayamadıklarınızı dönüşte sorunuz. Hedefli olunuz. Yaşama sevincinizi yüksek tutup dinleniniz, eğleniniz.
Sizi seviyor ve önemsiyoruz. Esen kalın.

Sağlıklı, huzurlu bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

 

MATEMATİK

Sevgili öğrenciler,

yorucu geçen bir senden sonra dinlenmek en büyük hakkınızdır fakat yeni eğitim ve öğretim yılına diri kalmak da işlerinizi gelecek sene kolaylaştıracaktır. Bunun için 9 ve 10. sınıfta işlediğimiz konuların lisenin geri kalanı için temel oluşturacağı ve her an karşımıza çıkabileceği için haftada bir iki saatlik küçük tekrarla bilgilerinizi taze tutunuz.
Daha fazla matematik isteyenler Yaşayan Matematik, Matematik ve Oyun, Matematik ve korku, Matematiğin Gizli Dünyası gibi kitapları okuyabilir ve fırsatı olanlar Şirince'de bulunan Matematik Köyü'nü ziyaret edebilir hatta lise öğrencileri için düzenlenen etkinliklere katılabilirler.

Hepinize mutlu ve huzurlu bir tatil dilerim.

 

FİZİK

Değerli öğrencilerim,

Bu yıl Fizik dersinde Modern Fiziğin temelini oluşturan ışığın yapısını ve davranışını gördük. Bu temel ilkeleri tam anlamıyla anlamak İleri Fizik konularını daha kalay kavranır kılacaktır. Bu yüzden bu seneki konuları bu yaz tatilinde soru çözerek pekiştirmeniz, bir sonraki yıl ileri fizik dersine daha hakim olmanızı sağlayacaktır.
Ayrıca Fizik meraklıları için "Feynman Fizik Dersleri 2: Elektromanyetizma ve Madde" kitabını tavsiye ederim.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

 

KİMYA

10 .sınıfın değerli öğrencileri,

lise hayatınızın yarısını tamamlamış bulunuyorsunuz. Kalan yarısını da çok iyi değerlendirmek gerekmektedir. YGS Kimya sınavı 9. ve 10. sınıf kimya konularından oluşmaktadır. Bu yüzden önünüzdeki boş zamanı en verimli şekilde geçirmenizi tavsiye ederim.
Herhangi bir YGS kimya soru bankası alarak yaz tatili boyunca öğrenmiş olduğunuz bilgileri pekiştirip sınava daha hazır bir şekilde gireceğinize inancım sonsuz.

 

BİYOLOJİ

Canım öğrencilerim,

Yoğun bir seneyi geride bırakıp üniversiteli olma yolunda bir adım daha attınız. YGS'nin temeli 9. ve 10. sınıf olduğunu bir kez daha hatırlatırım. Bu nedenle tatil sırasında tekrar yapıp, test çözmenizi öneriyorum.

Hepinizin güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

 

TARİH

Sevgili çocuklar,

tatiller okumalar yapma zamanlarıdır. Bu nedenle sizin yaşınızda verimli bir tatilin birinci şartı okumalar yapmaktır.
* X, Y, Z hangi kuşaktan olursanız olun Dünya Klasiklerini okumak, üstüne kişiliğinizi inşaa edeceğiniz mükemmel bir temel oluşturur. Klasikler lise bitmeden bitirmeniz gereken değerlerdir. Klasiklerden okuyun. Sırası konusunda Edebiyat öğretmenlerinden bilgi alınız.
* Gündemi değişik kaynaklardan takip ediniz. İlber Ortaylı, Falih Rıfkı Atay kitapları ve anı kitapları (Altan Öymen, özellikle Yakın Dönem Türkiye Tarihi için) okumanızı tavsiye ediyorum. Youtube da tarihle ilgili pek çok ilginç video izleyebilirsiniz.
* Ayrıca youtube dan Özgür Bolat ve İktisatçı Özgür Demirtaş konuşmalarını izlemenizi tavsiye ediyorum. Sapiens ve Homo Deus kitapları da okunması gereken kitaplardan hatırlatırım.
Bunların yanı sıra öğrendiklerimizi unutmamak için bir tane test kitabı çözmenizi öneriyorum.

 

COĞRAFYA

Sevgili arkadaşlar,

Bu sene işlediğimiz konular genel kültür seviyemizi yükseltici konular ve günlük hayatta karşımıza çıkabilecek konular olduğu için, öğrendiklerimizi unutmamak için bir tane test kitabı çözmenizi öneriyorum.
Gittiğiniz yerlerdeki doğal,kültürel ve tarihi yerlerin resmini çekerek bir fotoğraf albümü yapabilirsiniz.

 

İNGİLİZCE

Sevgili Öğrenciler,

Tatilde her türlü İngilizce yayını takip edebilirsiniz.(gazete, İngilizce kitapları herhangi kitap mağazasından satın alabilirsiniz. Kitabı alırken de arka kapakta B1 (Intermediate)seviyesinde olması lazım. Klasik yazarlardan Charles Dickens, Daniel Defou, Jane Austin vs. Bol bol İngilizce filmler izleyerek şarkılar dinleyebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri tekrarlayarak alıştırmalar yapabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller dileriz.

Leyla KUSAEVA

 

Sevgili Öğrenciler,

Tatilde her türlü İngilizce yayını takip edebilirsiniz.(gazete, dergi, bloglar, vs...) Mutlaka birkaç tane hikaye kitabı okuyun.(Charlie's Chocolate Factory kitabını okumanızı tavsiye ederim.) Bol bol İngilizce filmler izleyerek şarkılar dinleyebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri tekrarlayarak alıştırmalar yapabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller dileriz.

Aslıhan UZUN

FRANSIZCA

Sevgili öğrenciler,

birlikte güzel bir dönemi geride bıraktık. İyi bir tatili hak ettiniz. Tatilde dönem içinde işlemiş olduğumuz konuları tekrar etmenizi ve bunun yanı sıra Fransızca müzikler dinlemenizi, Fransızca alt yazılı filmler izlemenizi öneriyorum.

Hepinize mutlu ve verimli geçireceğiniz bir tatil diliyorum.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Anadolu Lisesi Tatil Önerileri 10. Sınıf Tatil Önerileri