10. Sınıf Tatil Önerileri

19 Ocak - 5 Şubat 2018 KIŞ DÖNEMİ

Sevgili Öğrenciler;

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının 1.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle 2 haftalık yarıyıl tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız. 2. dönemi daha başarılı geçirme olanağı bulursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Yarıyıl tatilinde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler, yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz.

Sevgiler.
ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eserini okuyup tahlil etmenizi, şiir defterinize en beğendiğiniz beş şiiri yazmanızı, en az 10 ikilikten oluşan manzum bir hikaye yazmanızı, günce tutmanızı, dergi ve gazete okumanızı, en beğendiğiniz üç fıkrayı ezberlemenizi, hikaye, şiir, destan, masal, efsane, fiil, zarf, edat sorularının hepsini kitaplarınızdan çözmenizi öneririm.

Bizim için önemli olduğunuzu unutmayınız.

 

MATEMATİK

Bu iki haftalık tatil bir dönemlik yorgunluğu atmak için bir fırsat olduğu kadar; eksiği olan arkadaşların bu eksiklerini gidermesi için de bir fırsattır. Bu eksiklikler giderilmediği ve zaman ilerlediği sürece matematik dersini anlamak gitgide zorlaşacaktır. Bunu yaparken matematiğin soru çözmek demek olmadığını, kavramlar arasındaki ilişkileri anlamak, tanımların neden öyle tanımlandıklarını bilmek, teorem, kural ve formüllerin neden her zaman doğru olduğunu anlamak demek olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

9 ve 10. sınıf daha çok soru çözmek yerine bu ilişkileri kavramak için geçirilmesi gereken dönemlerdir. Lütfen 1. dönem öğrendiklerimizi düşününüz, anlamadığınız ve birbiriyle bağlantı kuramadığınız konularda öğretmeninizden, kitaplardan ve en son çare internetten yardım alınız. Matematik yalnızlığı sevdiğinden bunları yapmaya çalışırken yalnız olmaya ve sadece kalem kağıt kullanmaya dikkat ediniz. İnsan gerçeği bulduğunda değil gerçeği ararken çok şey öğrenir. Bu yüzden bir sorunun doğru cevabını bulmak şu anda sizler için önemli değil neden doğru olduğunu bulmak hatta bulamasanız dahi aramak daha önemlidir.

İhyiyacınız olduğunda telefonunuzun tuşları kadar uzaktayım.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

 

FİZİK

Sevgili öğrencilerim,

Güzel bir eğitim-öğretim dönemini geride bıraktık. 9. sınıfta gördüğünüz temel fizik eğitiminden sonra birlikte bu yıl Basınç ve Elektromanyetizma konularını işledik. Gerek derste gerekse laboratuvarda yaptığımız çalışmaları pekiştirmeniz için konu tekrarı yapın.

Fiziğin bir doğa bilimi olduğunu unutmayın. Bu yüzden fiziği günlük yaşantınızda hayatınızı kolaylaştıracak bir kaynak olarak görün ve uygulayın. Ayrıca Richard P. Feynman'ın "Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman" adlı kitabının sizi fizikle büyüleyeceğinden hiç kuşkum yok.

Hepinize iyi tatiller diliyorum.

 

KİMYA

Sevgili gençler yine bir dönemi bitirmenin mutluluğu içerisindesiniz.

Yorucu ancak bilgi ile dolu,verimli çalışma ve bu çalışmalarınızın karşılığını aldığınız güzel bir dönem olduğunu düşünüyorum.Dinlenmek, eğlenmek tabi ki hakkınız ancak kullanılmayan bilgi nankördür çabuk unutulur. Bunun için günlük saatler belirleyin ve ders tekrarı mutlaka yapın, küçük özetler, posterler hazırlayın. Göreceksiniz bu size çok şey kazandıracak. Bilgilerinizi her zaman taze tutun,çok kitap okuyun, çok araştırın.

Sizleri çok seviyorum. İyi tatiller.

 

BİYOLOJİ

Canım öğrencilerim,

Yoğun bir dönemi bitirdiniz ve tatili hak ettiniz. Ancak tam öğrenme adına öğrendiklerinizi pekiştirmek gerekiyor. Bu nedenle soru bankanız ve yaprak testlerinizdeki eksikleri tamamlayın.

Hepinizi çok seviyorum. Iyi tatiller diliyorum.

 

TARİH

Sevgili öğrenciler,

Tatilde okumanız için Lord Kinros'un Osmanlı kitabını okumanızı öneriyorum. Ayrıca Youtube dan Osmanlı belgeselleri izlemenizi de tavsiye ediyorum.

İyi tatiller =)

 

COĞRAFYA

Değerli öğrencilerim,

Başarılı, verimli bir o kadar da yorucu bir dönemin daha sonuna geldik. Zaman maalesef çok hızlı geçiyor. 10 sınıf konuları TYT sınavının temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden öğrendiklerimizi unutmamak ve kalıcı kılmak için aşağıda yazdıklarımı değerlendirmenizi tavsiye ederim:

1) 1.dönem işlediklerimizi defterinizden tekrar ederek gerekli testleri çözünüz.
2) Dünyanın oluşumu ve küresel ısınma ile ilgili belgesel izleyebilirsiniz.
3) Devlet meteoroloji istasyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller ☺

 

İNGİLİZCE

Şu ana kadar işlemiş olduğumuz dilbilgisi konuları ve öğrenmiş olduğumuz kelimeleri tekrar etmenizi, seviyenize uygun (A2-B1) kısa hikaye kitapları okumanızı öneriyorum. Ayrıca, herhangi yerli gazeteden bir makale seçip İngilizce ye çevirmenizi istiyorum.

Aynı zamanda dinleme ve anlama becerinizi geliştirmeniz için İngilizce altyazılı (Türkçe dublajsız) dizileri takip edebilir, filmleri izliyebilirsiniz. Son olarak, bizim Vocabulary Book tan uniteleri 10-30 tamamlayabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller diliyorum! Leyla Kusaeva

 

Sevgili öğrenciler,

bir dönemi geride bırakırken sizden istediğim öncelikli olarak öğrendiğimiz konuları tekrar etmenizdir. Düzenli tekrar bilgiyi akılda tutar. Tatil boyunca düzenli aralıklarla konu tekrarı ve ardından kelime bilgisi üzerine çalışmanızı öneririm. Ayrıca dil öğreniminden uzak kalmamak adına imkan buldukça yabancı dizi, şarkı, film ve benzerleri ile etkileşim halinde bulunursanız sizin için faydalı olacaktır.

Şimdiden hepinize güzel bir tatil diliyorum. Elçin Bilgin

 

FRANSIZCA

Sevgili Öğrencilerim,

Güzel ve verimli bir dönemi hep birlikte tamamladık. Tatilde işlemiş olduğumuz ünitelerde ki gramer konularını, öğrendiğimiz kelimeleri tekrar etmenizi, diyalogları CD'lerinizden tekrar tekrar dinleyip okumanızı rica ediyorum. Kısa hikayeler okuyabilir, sevdiğiniz Fransızca müzikler dinleyebilir ve Fransızca altyazılı filmler izleyebilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller.

 

MÜZİK

Sevgili Öğrenciler,

Müziğin hayatımızdaki önemini hepimiz çok iyi biliyoruz .Müzik içinde bulunduğumuz ruh halinin değişmesini sağlar .Müzik sakinleştirir, eğlendirir, sessiz sakin otururken bizi biranda dansa kaldırabilir. Canım öğrencilerim hiç bir zaman müzikten kopmayın. Ne güzel bu dönem eğlendik, şarkılar söyledik, dinledik ve bir dönemin daha sonuna geldik. Ailenizle gidebiliyorsanız Devlet opera ve balesi, CSO konserleri ve Ankara müzikallerine gitmeye çalışın.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

 

BEDEN EĞİTİMİ

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. Tatil boyunca fırsatınız olursa ya da yaratırsanız hergün 200 defa ip atlamanızı istiyorum. Sonrasında streching (açma_germe) çalışmaları yapmalısınız.
Daha sonra da 20 mekik ve 20 şınavla çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Diğer boş zamanlarınızda güzel spor karşılaşmaları varsa TV de izleyebilirsiniz.
Yine fırsat bulursanız dışarıda parklar da bahçede zaman geçirebilirsiniz.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Anadolu Lisesi Tatil Önerileri 10. Sınıf Tatil Önerileri