Blog

Sadece bir rakamın değişmesi, insana ne öğretmiş olabilir?

21 Aralık 2017 By In Blog style

365 günden oluşan ve 'yıl' olarak adlandırdığımız, insan hayatını belirli zaman dilimlerine bölen bu kavram; geriye dönüp baktığımızda sadece bir rakamın değişmesinden ibaret. Ama bu küçük gibi gözüken değişiklik, herkesin hayatına yenilikler getirip, alışılmışlıkları geride bıraktırıyor.

Bu değişikliğin bana hatırı sayılır şeyler öğrettiğini, 7 rakamına veda etmemize sayılı günler kalmışken fark etim. İlk öğrendiğim şey, hiçbir şeyin sonsuza dek sürmediğiydi. Hiçbir acı, hiçbir sevinç, hiçbir an sonsuza dek sürmüyor, sadece yaşarken, o andayken öyleymiş gibi geliyor. Bu acı hiç dinmeyecek, bu duygu hiç geçmeyecekmiş gibi hissediyorsun. Ama geçiyor. Her karanlığın sonunda bir ışık yanıyor.
Kimse seni sevmek zorunda değil tıpkı senin kimseyi sevmek zorunda olmadığın gibi. Sırf kendini sevdirmek için benliğinden başka davranma, o zaman kendin değil, başkası olmuş olursun. Unutma, seni sen yapan başkalarından farklı olan özelliklerindir.

Yaptığın her şeyin, söylediğin her sözün bir karşılığı oluyor. Kötü düşünceler, iyi niyetler, güzel sözler eninde sonunda sahibine dönüyor. O yüzden davranışlarına, söylediğin sözlere dikkat et. Kendine yapılmasını istemediğin hiçbir şeyi bir başkasına asla yapma.

Keşke demek seni üzmekten başka hiçbir işe yaramaz. Her olayın bir iyi ki si olduğunu unutma. Olaylara her seferinde aynı açıdan bakmak seni tek düze biri haline getirir. Yaşadığın şeylerden ders çıkarmak istiyorsan açını değiştir, faydasını göreceğine eminim.

Bazen geleceğin için bugününden fedakarlık yapman gerekiyorsa, fedakarlığın sana çok yararlı olacağını, her şeyin karşılığını bir gün mutlaka alacağını unutma.

Hiç kimseye kolay kolay güvenme, her insan ilk başta tanıdığın gibi kalmayabilir. Yeni tanıştığın insanlara sonradan pişman olacağın hiçbir şeyi söyleme. Önce tamamen tanımaya dikkat et.

Sevdiğin, güvendiğin insanların elini hiçbir zaman bırakma. Sonra bıraktığın eli geri tutmaya gücün yetmeyebilir.

Seni sen olduğun için seven insanları asla kaybetme. Bir gün herkes gitse bile onlar hep seninle kalacak.

Sevdiğini belli et. Seni seviyorum demekten hiçbir zaman utanma, bunu söylemek için bir daha fırsat bulamayabilirsin, bunu unutma.

Bu 365 günün her gününde mutlu olamayacaksın, kendini dipte, nefessiz kalmış gibi hissettiğin zamanlar olacak, ağlayacaksın da, çok mutlu da olacaksın. Hiç geçmesin istediğin günler de yaşayacaksın, bazen de bitmesini her şeyden çok isteyeceksin.

Yine de bir rakamın değişmesiyle açılan bu bembeyaz, temiz sayfada; yüzündeki gülümsemenin hiç dinmemesi, gözyaşlarının dökülme sebebinin mutluluk olması dileğiyle...

Okunma 829 defa

Son Ekledikleri: İclal Bademci

Yorum eklemek için giriş yapın

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

E- Bülten Aboneliği

Okulumuzla ilgili haberleri almak için lütfen mail listemize kaydolunuz

 

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Altinegitim Shape Logo beyaz

Buradasınız: Home Blog Sadece bir rakamın değişmesi, insana ne öğretmiş olabilir?