Blog

Veli ve Öğrencilerimize Yaz Önerileri

09 Haziran 2017 By In Blog style

Sevgili Öğrenciler,
Her insan özeldir. Siz de çok özelsiniz. Bir yılın sonunda hepiniz güzel bir tatili hak ettiniz. Yaz gelip okullar kapandığında öğrenciler genellikle ders çalışmaya ara vermek ister. Ancak güzel bir tatil; eğlenceli, dinlendirici, rahatlatıcı bir şekilde geçirilirken aynı zamanda bilişsel ve psikolojik anlamda da geliştirici olmalıdır.


Her öğrencinin kişiliği, karakteri, ilgi, ihtiyaç ve imkanları farklıdır. Bu nedenle tatil programının nasıl yapılırsa faydalı olacağını ve diğer etkinliklerinize de yer vermek gerektiğini biz burada belirttikten sonra iş size kalmaktadır. Kendi kendinizi analiz ederek (Hangi derslerde eksiğiniz var, hangi konuları tekrar etmelisiniz, ilgileriniz, istekleriniz, yetenekleriniz ve beklentileriniz nelerdir? gibi) tatil programınızın içeriğini siz doldurabilirsiniz.

Peki sizi uzun vadeli hedefinize ulaştıracak tatil planı nasıl yapılabilir?
Amacınız; yaz tatili bitiminde ileriye dönük hedefinize yaklaşmaktır. Plan; gerçekçi hedeflere göre; günlük, haftalık ve aylık olarak düzenlenebilir. Ulaşılması zor gelen hayalleri planınıza dahil etmemeniz yerinde olacaktır. Zira gerçekleştirilemeyecek hayaller çalışma azminizi kırabilir.
Günlük planda; 24 saatin 8 saati uykuya ayrılmalıdır. En verimli olunan saatlerde; ortaokul öğrencileri günlük 1-2 saat, lise öğrencileri 2-3 saat akademik çalışmalara yer verebilir. Geri kalan zaman gezmek, eğlenmek ve dinlenmek için kullanılabilir. Her öğrencinin hayata bakışı, kişiliği ve olanakları farklı olduğu için ders dışı aktiviteler içerisinden kendisine uygun etkinliği seçebilir.
Haftalık planda; çalışılmak istenilen konular belirlenip, 1 haftanın sonunda hedefin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilebilir. Hedeflenen konu bitirilmişse kişi kendini ödüllendirebilir. Gerçekleştirmek istediğiniz sanat, spor, gezi, ziyaret, hobi ve eğlence vb içerikli etkinlikler haftalık planınızın parçası olabilir.

Aylık planda yazın sonunda bitirilmesi hedeflenen akademik çalışmalar (konu tekrarı, konu-ünite tarama testleri gibi), gidilmesi planlanan yerler, hedeflenen etkinlikler yer alabilir. Ay bitiminde program uygulanabilmişse, hedefe yaklaşıldığı ve tatilini programsız geçiren yaşıtlarına göre bir adım daha öne geçildiği için kişi kendisiyle gurur duyabilir.
Akademik başarısı istenilen düzeye ulaşamamış öğrenciler tatile girerken yazılı bir plan hazırlayarak ebeveyni ile paylaşabilir. Böylece ailesinin gözünde ne yaptığını bilen, hatasının farkına varmış ve düzeltme için çaba harcamaya hazır olduğu düşüncesinin gelişmesine yardımcı olur. Aslında ailelerin asıl üzüldüğü şey notlar değil, çocuklarının çaba gösterip göstermediği, sorumluluk duygusunu kazanıp kazanmadığıdır.
Bazı öğrencilerin “tatilde hiçbir şey yapmak istemiyorum“ dediğini duyar gibi oluyorum. Sevgili öğrenciler yukarıda belirttiklerim sadece önerilerdir. Ama siz hiç değilse yaz boyunca düzenli kitap okuyabilir, günlük tutabilir, coğrafya atlası ve tarih atlası inceleyebilirsiniz. Kitap okumanın yeri yoktur, her yerde ve her konuda kitap okunabilir. Evde, yolculuk sırasında, plajda, parkta... Etkinlikleri uygulamak üzere gün içinde bir saat belirlenebileceği gibi boş kalınan saatlerde değerlendirilebilir. Bu nedenle elinizin altında daima bir kitap olmalıdır.

Akademik başarısı yüksek öğrenciler, tatil boyunca yeni kazanımlar edinebilecekleri gibi, konu tekrarı yapabilir, kitap okuyabilir, yıl boyunca yapmak isteyip zaman bulamadığı için ertelediği farklı etkinlikleri yapabilir.
8. ve 12 sınıfa geçecek öğrencilerin de 7-10 gün arası tatil yaptıktan sonra, sınav hazırlığına başlamalarını uygun buluyoruz. 8. Sınıflar düzenli olarak günde 2 saat, 12. sınıflar 3-4 saat çalışmalıdır. “Nereden, nasıl başlayacağımı bilmiyorum!” diyen öğrenciler, önce eksik konuları kapatabilir, üniteleri konulara bölerek çalışabilir sonra zaman tutarak konu tarama sınavı yapabilirler. Sözel ve sayısal derslerin ardışık olarak çalışılmasına dikkat edilmesi faydalı olacaktır.
Programda ders dışı saatlerde; istenilen diğer etkinlikler yapılabilir. Eğer bir haber okunmuş, bir film izlenilmişse, aile üyeleri veya arkadaşlarla konu üzerinde tartışıp, eleştiri yapılabilir. Bu sayede olup biten olaylar, izlenilen filmler hakkında bilgi sahibi olurken, duygusal ve bilişsel açıdan zihnin gelişmesine de katkıda bulunulmuş olur.
Böyle bir programı uygulayarak geçireceğiniz yaz döneminin sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacağını unutmamalısınız.
Hepinizi çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi unutmamanızı istiyoruz.

Hayal ettiğiniz gibi güzel ve mutlu bir tatil diliyoruz.
“Her başarılı insanın bir planı, her başarısız insanın bir mazereti vardır.” Henry Clausen

Sevgili veliler,

Çocuklar ve gençler, iple çektikleri uzun bir tatile girdi.
İyi değerlendirilirse yaz tatili, çocuğunuzun yenilenme, donanım ve gelişimine vesile olabilir. Yıl boyunca yapmaya fırsat bulunmayan veya ihmal edilen işlerin telafisi de mümkündür.
Çocuğunuzun akademik başarısı beklentinizin altında ise, yapıcı ve objektif değerlendirme yapılıp önlemler alınmalıdır. Tabi beklentilerinizin çocuğunuzun potansiyeline uygun olması gerektiğini hatırlatmaya artık gerek yok. Her şeyden önce çocuğa sevgi, şefkat ve güvenle yaklaşmalı, çocuğa bağırmak, tehdit etmekten veya çocuğu başkalarıyla kıyaslamaktan kaçınmalı. Çocukla oturup alınabilecek tedbirleri konuşmalı gerekiyorsa ve imkanınız varsa başarısız olduğu derslerden özel ders aldırmalısınız.. Çok önemli diğer bir konu; çocuğun karnesinde akademik başarısı kadar davranış başarısıdır. Çünkü hayatta başarılı diyebileceğimiz insanların uyumlu ve düzgün davranış kalıplarına sahip olduklarını gözlemleriz. Çocuktaki faydalı güzel alışkanlıkları ön plana çıkarıp takdir etmelisiniz.

Çocuğunuzun akademik başarısı beklediğiniz gibi veya yüksekse bazen çocuğu sadece takdir etmek ona yeterli gelmeyebilir. Onun yıl boyunca nasıl azimle ve istikrarla çalıştığını, hayal kırıklıklarını nasıl aştığını hatırlatabilirsiniz. Yıl boyunca birçok şey öğrendiğini, öğrendiklerinin gelecek yıl kendisine nasıl avantaj sağlayacağından bahsedebilirsiniz. “Üzerine düşen görevleri çok güzel bir şekilde yerine getirdin, tebrik ediyorum, bu bizi de çok mutlu ediyor" gibi pozitif bir yaklaşım onu da mutlu edecektir.

Abartılı tepkilerden kaçının. “Sen çok zekisin, çok başarılısın, çok akıllısın, zaten senden başka türlü bir karne beklenemezdi." gibi söylemler çocuğun kendini yanlış değerlendirmesine neden olabilir.
Çocuğunuzun eğlenmek ve dinlenmek için ayırdığı saatlerde sanal dünyanın (televizyon, internet, bilgisayar oyunları ve cep telefonları) esiri olmasına izin vermemelisiniz. Çocuğunuzun gerçek hayattan kopmasına müsaade etmemelisiniz. Çocuğunuza ilgi ve yeteneğine, yaş ve cinsiyetine uygun iş ve sorumluluklar verebilirsiniz. İmkanlarınız doğrultusunda farklı kurslara gönderebilirsiniz. Akraba ziyaretlerine götürebilir, akraba ilişkilerini güçlendirmesine yardımcı olabilir, kültürel değerlerimizi öğretebilir, bu sayede toplumun birlik, beraberlik ve bütünlüğünü keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.
Ailecek dışarı çıktığınızda programınıza mutlaka bir kitapçıya uğramayı dahil etmelisiniz. Belli aralıklarla kütüphaneye de gidebilirsiniz. Bilinmelidir ki küçük yaştan beri kitap okuma alışkanlığı olan insanların merak duyguları, bilişsel öğrenme yetenekleri, algı ve hafıza ve gelişmektedir. Bir derse daha rahat motive olabilmektedirler.

Tatil, ebeveynin çocuğuyla birlikte vakit geçirmesi için bir fırsattır. Çocuğunuzla birlikte mümkün olduğu kadar her iki tarafın da zevk alacağı şekilde kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Unutmayın zamanı geri getiremezsiniz.

ÖZEL ALTIN EĞİTİM KURUMLARI-2017

Okunma 1552 defa Son Düzenlenme Cuma, 09 Haziran 2017 16:49
Yorum eklemek için giriş yapın

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

E- Bülten Aboneliği

Okulumuzla ilgili haberleri almak için lütfen mail listemize kaydolunuz

 

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Altinegitim Shape Logo beyaz

Buradasınız: Home Blog Veli ve Öğrencilerimize Yaz Önerileri