7. Sınıf Tatil Önerileri

19 Ocak - 5 Şubat 2018 KIŞ DÖNEMİ

Sevgili Öğrenciler;

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının 1.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle 2 haftalık yarıyıl tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız. 2. dönemi daha başarılı geçirme olanağı bulursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Yarıyıl tatilinde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler, yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz.

Sevgiler.
ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

Türkçe

Sevgili öğrencilerim,

Birinci dönem göstermiş olduğunuz başarıların ikinci dönem artarak devam etmesini diliyorum. Bu nedenle Şubat tatilinizi sizlere önerilerimizle geçirmeniz olumlu gelişmenizi sağlayacaktır.

Philiph Ardargh 'Dünyayı Değiştiren Şaşırtıcı Olayı' , Vladmir Tumanov'Kraliçeyi Kurtarmak' ve 'Haritada Kaybolmak' , Sara Şahinkanat 'Bilgi Avcıları Gizli Görevde 'kitaplarını okuyabilirsiniz. Okuduğunuz kitapları kısa ve özgün inceleme planlarına göre değerlendirmeli ve kitapların kitapların ana düşünceleri üzerinde kafa yormalısınız.
www.ted.com sitesini ziyaret edebilir, kısa ama zihin açıcı konuşmalar dinleyerek farkındalığınızı yükseltebilirsiniz.
www.tedxistanbul.com paylaşmaya değer fikirler bulabileceğiniz yerel bir adres, kendinize yeni bir yön ve bakış açısı bulabilirsiniz.
www.seslenenkitap.com bu site bir 'sesli kitap dükkanı' güncel yazarların en son eserleri ya da çok okunan yazarların başyapıtları, çoğu yazarın kendisi tarafından seslendirilmiş.Bu siteyi incelemenizi ve bir kitabı satın alarak dinlemenizi öneriyorum.

Bu tatil döneminde mutlaka bir tiyatroya ailecek ya da arkadaşlarınızla gitmenizi öneririrm.
Sene başında verdiğim kitap okuma listesindeki kitapları, özellikle daha okumadığınız klasikleri tatilde okumanızı öneririm.

Hepinizekeyifli bir tatil diliyorum.

 

Matematik

Merhaba arkadaşlar,

Tatilde bol dinlenerek, enerji toplamanın yanı sıra aşağıdaki etkinliklerle zevkli vakit geçirmenizi diliyorum.
- Strateji geliştirme ve zekâ oyunları(satranç ,domino,sudoku...)oynayabilirsiniz.
-Ali Nesin'in "Matematik Canavarı " adlı kitabını okuyabilirsiniz.
-Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilciliği tarafından yayınlanan Akıl Oyunları Dergisini alıp içindeki etkinlikleri yapabilirsiniz.
-Theoni Pappas'ın "Yaşayan Matematik "adlı kitabını okuyabilirsiniz.

5 Şubat'ta görüşmek üzere sevgilerimle.

 

Fen Bilimleri

1)Tatil süresince de sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızı devam ettirin.(Yeterli uyku,sağlıklı beslenme,spor,dişleri günde 2 kez fırçalama... vs)
2)Ailenizle birlikte mutfakta bilimsel yemekler hazırlayabilirsiniz. Homojen bir çorba, heterojen bir salata, kimyasal reaksiyonların gerçekleştiği çilekli bir pasta yapabilirsiniz.
3)Tatilde beyin ve hafıza geliştirici egzersizleri de yapmayı ihmal etmeyin. Bunun için sizlere zevkle okuyacağınızı düşündüğüm Selçuk Acun/Ümit Kenan Yavuzun yazarlığını yaptığı "Zeka ve Akıl Oyunları &Ortaokullar için kitabını önerebilirim. Satranç ve benzeri strateji oyunları ile de keyifli, kaliteli vakit geçirebilirsiniz.
4)Tatilde yeni yerler görmek, bulunduğunuz şehirde bilim ve kültürle ilgili yerleri ziyaret etmek de beyninizi dinlendirir. Yapacağınız gezilerle ilgili önerilerimiz aşağıdaki gibidir:
-Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesine gidebilirsiniz. Müzede bulunan atölyeler fen dersinin kazanımlarını pekiştirecektir.
-ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi ve müzede bulunan "Uzay -Havacılık Merkezinde" helikopter ve uçak simülasyonları ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
-PTT Pul Müzesini ziyaret ederek haberleşmenin zaman tünelinden geçebilirsiniz.
-Feza Gürsey Bilim Merkezi,MKM Uygulamalı Bilim Merkezi (mamak),
Yapacağınız etkinlikler yaşayarak deneyerek öğrenmenizi sağlayacaktır.
-MTA Tabiat Müzesini ziyaret ederek oradaki eğitim atölyelerine katılabilirsiniz.
-Ankara Keçiörende bulunan Deniz Dünyasını ziyaret ederek yalnızca Kızıldeniz, Hint Okyanusu gibi özel ekolojik alanlarda görebileceğiniz endemik türlerle tanışabilirsiniz.
-Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci, Dünya'nın dördüncü büyük tünel akvaryumu olan Aqua Vega'yı (Ankara/Nata Vega alışveriş merkezinde)ziyaret edebilirsiniz.

 

İngilizce - Fransızca

1 REVISE VOCABULARY
(5. 6. ve 7. sınıflar için)

Birinci dönem SUPER Minds kitabınızda öğrendiğiniz kelimeler ile ilgili size verilen VOCABULARY BOOST kitapçığını mutlaka yapın. Unutmayın bir dili öğrenmenin tek yolu önce kelime bilgisinden geçer. Cebinizde sağlam kelimeler oldukça kendinize olan güveniniz de aynı oranla artacaktır.

2 REVISE READING
Aşağıda verilen web sitelerinden seviyenize göre seçtiğiniz herhangi bir kitabı okuyabilir veya dinleyebilirsiniz. Bazı sitelerde kitapları indirip tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

http://www.storynory.com/2017/12/30/katie-forgetfulness-spell/
https://www.nationalgeographic.org/education/explorermagazine/signin/
https://www.oxfordowl.co.uk/for-home/find-a-book/library-page/
https://kids.nationalgeographic.com
http://www.esllounge.com/student/reading.php
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/short-stories

3 REVISE LISTENING
Aşağıda verilen web sitelerinden seviyenize göre seçtiğiniz herhangi bir metni dinleyebilirsiniz.

http://www.esl-lab.com/
http://www.esllounge.com/student/listening.php
https://www.eslfast.com/

4 REVISE SPEAKING
İngilizce Konuşma dersinize ait web sayfasından 1. Uniteden 15. Uniteye kadar olan kısmı tekrar edebilirsiniz.
You can practice for your Cambridge test and also practice speaking at home with any of these websites.

www.cambridge.org.br/for-students/primary
www.real-english.com/new-lessons.asp
www.englishspeakingonline.com/

5 PODCASTS
Aşağıdaki linkleri mutlaka ziyaret edin. Dinleme becerinizi geliştirmeniz adına çok faydalı olacaklar. Kısa günlük haber kanallarından oluşan bu siteler sayesinde günlük kalıplara ve ifadelere hakim olabilir, farklı aksanlar sayesinde kulak dolgunluğunuzu geliştirebilir ve kelime bilginizi arttırabilirsiniz.

https://learningenglish.voanews.com
https://www.allearsenglish.com/
https://reallifeglobal.com/
https://www.thisamericanlife.org/podcast
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english

6 LEARN ENGLISH with TV
(7 ve 8. Sınıflar için.)

İngilizce filmler, diziler seyretmek İngilizcenizi geliştirebileceğiniz en doğal yollarından biri. İzlerken ne kadar çok kelime öğrenebileceğinizi tahmin bile edemezsiniz. Aşağıdaki Amerikan dizisini severek izleyeceğinizi düşünüyorum.

• STRANGER THINGS

7 SING KARAOKE

Çok sevdiğiniz şarkıların sözlerini görerek söylemeye çalışırsanız hem şarkının sözlerini anlamak hem de aynı telaffuzu yapabilmek size çok şey kazandıracaktır. Bunun için bir önceki maddede önerdiğim Fluentu sitesini ve alta vereceğim diğer siteyi ziyaret edebilirisiniz.

http://lyricstraining.com/

REVISE FRENCH COURSE
Dönem boyunca Fransızca dersinde öğrendiklerinizi tekrar edebilir, kelime bilginizi geliştirmek için kelime defteri hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında aşağıda önerdiğimiz sitelerden Fransızca filmleri izleyerek kelime bilginizi ve kulak yatkınlığınızı canlı tutabilirsiniz.

http://www.dailymotion.com/video/x3kh52t
https://www.youtube.com/watch?v=lPnQerZaMPw
https://www.youtube.com/watch?v=3Rwg3jjxWGA

Prepared by
AEK Foreign Language Department

 

Sosyal Bilgiler

Sevgili çocuklar,

Sömestr tatilinde okumak için birkaç kitap öneriyorum. Klasiklerden Jack London kitaplarından okuyabilirşiniz. Böylece hem göç hem Sanayi Devrimi hakkında birçok fikir oluşturursunuz. Bilimsel gelişmelerle ilgili hem Ortaçağ sonu doğu dünyası bilimsel çalışmaları hem de Yeniçağ bilimsel çalışmaları ile ilgili belgeseller izleyebilirsiniz.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Müzik

Sevgili Öğrenciler,

Müziğin hayatımızdaki önemini hepimiz çok iyi biliyoruz .Müzik içinde bulunduğumuz ruh halinin değişmesini sağlar .Müzik sakinleştirir, eğlendirir, sessiz sakin otururken bizi biranda dansa kaldırabilir. Canım öğrencilerim hiç bir zaman müzikten kopmayın. Ne güzel bu dönem eğlendik, şarkılar söyledik, çaldık, dinledik ve bir dönemin daha sonuna geldik. Ailenizle gidebiliyorsanız Devlet opera ve balesi, CSO konserleri ve Ankara müzikallerine gitmeye çalışın.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

 

Görsel Sanatlar

Sanat, ruhu yenilerken, bilinci geliştirir, farklı düşünme becerisi sağlar.
Çocuğunuzun sanatla iç içe olması için imkan yaratın. Resim sergileri, müze, tiyatro gibi sanat etkinliklerinde bulunun ve yaptığınız etkinliğin sanatla ilgili olduğunu çocuğunuza anlatın.

Mutlu, sağlıklı güzel bir tatil diliyorum.

 

Beden Eğitimi

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. Tatil boyunca fırsatınız olursa ya da yaratırsanız hergün 200 defa ip atlamanızı istiyorum. Sonrasında streching (açma_germe) çalışmaları yapmalısınız.
Daha sonra da 20 mekik ve 20 şınavla çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Diğer boş zamanlarınızda güzel spor karşılaşmaları varsa TV de izleyebilirsiniz.
Yine fırsat bulursanız dışarıda parklar da bahçede zaman geçirebilirsiniz.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Ortaokul Tatil Önerileri 7. Sınıf Tatil Önerileri