9. Sınıf Tatil Önerileri

9 Haziran - 18 Eylül 2017 YAZ DÖNEMİ

REHBERLİK SERVİSİ

Sevgili Öğrenciler;

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılının 2.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle yaz tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız.Bir üst kademedeki sınıfta daha başarılı olursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Yarıyıl tatilinde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler,yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.
* Önerilen soru bankası ve verilmiş olan testleri çözün. Yapamadıklarınızı tatil sonrası öğretmenlerinize sorun.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz. Sevgiler...

ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI - DİL VE ANLATIM 

Goriot Baba romanını okuyup inceleyiniz.Kitaptan alacağınız örneklerden soru çıkarıp öğrendiğiniz dil konularını orada uygulayınız.Ben olsaydım şöyle yazardım deyip benzer yazınız.Her gün 5-10 paragraf sorusu çözünüz. Şiir defterinizi zenginleştiriniz. Bir anlam bilgisi soru bankası alıp çözünüz anlayamadıklarınızı dönüşte sorunuz.Hedefli olunuz. Yaşama sevincinizi yüksek tutup dinleniniz, eğleniniz. Sizi seviyor ve önemsiyoruz. Esen kalın.

 

MATEMATİK

Sevgili öğrenciler,

yorucu geçen bir senden sonra dinlenmek en büyük hakkınızdır fakat yeni eğitim ve öğretim yılına diri kalmak da işlerinizi gelecek sene kolaylaştıracaktır. Bunun için bu sene işlediğimiz konuların lisenin geri kalanı için temel oluşturacağı ve her an karşımıza çıkabileceği için haftada bir iki saatlik küçük tekrarla bilgilerinizi taze tutunuz. Daha fazla matematik isteyenler Yaşayan Matematik, Matematiğin Aydınlık Dünyası ,Matematik ve korku, Matematiğin Gizli Dünyası gibi kitapları okuyabilir ve fırsatı olanlar Şirince'de buluna Matematik Köyü'nü ziyaret edebilir hatta lise öğrencileri için düzenlenen etkinliklere katılabilirler.

Hepinize mutlu ve huzurlu bir tatil dilerim.

 

FİZİK

Değerli öğrencilerim,

sizlerle yaklaşık 3 ay önce Fizik öğrenimine hızlı bir giriş yaptık. Bu hızlı tempoya benimle ayak uydurmuş olmanız Fizik dersine olan ilginizi gösterdi. Fazlasıyla bu tatili hakkettiniz. Ancak konuların her ne kadar tekrarını yapsak da bu yıl gördüğünüz bilgiler temel Fizik bilgileri olduğu için daha çok pekişmesi gerekiyor. Bundan dolayı size tavsiyem, konuları soru çözümüyle tekrarlamanız... Ayrıca Richard P. Feynman'ın "Fizik Yasaları Üzerine" adlı kitabını keyif alarak okuyacağınızı düşünüyorum.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

 

KİMYA

Sevgili gençler,

bir yıl boyunca kimya dersinin temel kavramlarını 4 Ünite içerisinde işleyerek temelimizi attık.Bu temel aynı zamanda YGS sınavınında temelini oluşturuyor bu sebeple konuları unutmamak adına haftada bir saatinizi kimya konularına ayırmanızı rica ediyorum. Bunun dışında bilimsel gelişmeleri yakından takip edebilmek adına en az bir tane bilim teknik dergisine üye olmanızı ve aylık olarak okumanızı tavsiye ederim.

Hepinize şimdiden iyi tatiller .

 

BİYOLOJİ

Canım öğrencilerim,

yoğun bir seneyi geride bıraktınız ve çok yoruldunuz.Ancak 9. sınıf YGS ve LYS'nin temelini oluşturmaktadır.Bu nedenle tatil yaparken öğrendiklerinizi tekrar etmeniz yararınıza olur.

Hepinize güzel bir tatil dilerken yanaklarınızdan öperim.

 

TARİH

Sevgili çocuklar, tatiller okumalar yapma zamanlarıdır. Bu nedenle sizin yaşınızda verimli bir tatilin birinci şartı okumalar yapmaktır.

* X, Y, Z hangi kuşaktan olursanız olun Dünya Klasiklerini okumak, üstüne kişiliğinizi inşaa edeceğiniz mükemmel bir temel oluşturur. Klasikler lise bitmeden bitirmeniz gereken değerlerdir. Klasiklerden okuyun . Sırası konusunda Edebiyat öğretmenlerinden bilgi alınız.
* Gündemi değişik kaynaklardan takip ediniz. İlber Ortaylı, Falih Rıfkı Atay kitapları ve anı kitapları (Altan Öymen, özellikle Yakın Dönem Türkiye Tarihi için) okumanızı tavsiye ediyorum. Youtube da tarihle ilgili pek çok ilginç video izleyebilirsiniz. Ayrıca Youtube dan Özgür Bolat ve İktisatçı Özgür Demirtaş konuşmalarını izlemenizi tavsiye ediyorum.
* Sapiens ve Homo Deus kitapları da okunması gereken kitaplardan hatırlatırım. Bunların yanı sıra öğrendiklerimizi unutmamak için bir tane test kitabı çözmenizi öneriyorum.

 

COĞRAFYA

Sevgili gençler,

Bu sene işlediğimiz konular Coğrafya dersinin temelini oluşturmaktadır bu yüzden öğrendiklerimizi unutmamak için bir tane test kitabı çözmenizi öneriyorum. Ayrıca bir meteoroloji istasyonunu ziyaret edebilirsiniz. Günümüzde Dünyanın en büyük sorunlarından olan küresel ısınmayla ilgili bir belgesel izlemenizi öneriyorum.

 

İNGİLİZCE

Sevgili Öğrenciler,

Tatilde her türlü İngilizce yayını takip edebilirsiniz.(gazete, dergi, bloglar,vs...) Mutlaka birkaç tane hikaye kitabı okumalısınız.(İngiliz kitabı (A2 ve B1 seviyesinde)okumanızı tavsiye ederim, hatta Eylül ayında özetini anlatırsınız bana.) Bol bol İngilizce filmler izleyerek şarkılar dinleyebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri tekrarlayarak alıştırmalar yapabilirsiniz. Hepinize iyi tatiller dileriz.

Leyla KUSAEVA

 

Sevgili öğrenciler,

beraber güzel bir yılı daha geride bıraktık. İyi bir tatili hak ettiniz. Öğrenmiş olduğumuz konuları tatilde tekrar etmenizi, İngilizce müzikler dinlemenizi, ayrıca İngilizce MONK ve CHUCK dizilerini alt yazılı takip etmenizi öneriyorum.
Hepinize iyi bir tatil diliyorum.

Aslıhan UZUN

 

FRANSIZCA

Sevgili öğrenciler,

birlikte güzel bir yılı geride bıraktık. İyi bir tatili hak ettiniz. Tatilde dönem içinde işlemiş olduğumuz konuları tekrar etmenizi, Fransızca müzikler dinlemenizi, Fransızca alt yazılı filmler izlemenizi öneriyorum. Ders kitabımızı seneye de kullanmaya devam edeceğiz.

Hepinize mutlu ve verimli geçireceğiniz bir tatil diliyorum.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Anadolu Lisesi Tatil Önerileri 9. Sınıf Tatil Önerileri