9. Sınıf Tatil Önerileri

19 Ocak - 5 Şubat 2018 KIŞ DÖNEMİ

Sevgili Öğrenciler;

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının 1.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle 2 haftalık yarıyıl tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız. 2. dönemi daha başarılı geçirme olanağı bulursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Yarıyıl tatilinde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler, yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz.

Sevgiler.
ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eserini okuyup tahlil etmenizi, şiir defterinize en beğendiğiniz beş şiiri yazmanızı, en az 10 ikilikten oluşan manzum bir hikaye yazmanızı, günce tutmanızı, dergi ve gazete okumanızı, en beğendiğiniz üç fıkrayı ezberlemenizi, hikaye, şiir, isim, sıfat, masal-fabl sorularının hepsini kitaplarınızdan çözmenizi öneririm.

Bizim için önemli olduğunuzu unutmayınız.

 

MATEMATİK

Bu iki haftalık tatil bir dönemlik yorgunluğu atmak için bir fırsat olduğu kadar; eksiği olan arkadaşların bu eksiklerini gidermesi için de bir fırsattır. Bu eksiklikler giderilmediği ve zaman ilerlediği sürece matematik dersini anlamak gitgide zorlaşacaktır. Bunu yaparken matematiğin soru çözmek demek olmadığını, kavramlar arasındaki ilişkileri anlamak, tanımların neden öyle tanımlandıklarını bilmek, teorem, kural ve formüllerin neden her zaman doğru olduğunu anlamak demek olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

9 ve 10. sınıf daha çok soru çözmek yerine bu ilişkileri kavramak için geçirilmesi gereken dönemlerdir. Lütfen 1. dönem öğrendiklerimizi düşününüz, anlamadığınız ve birbiriyle bağlantı kuramadığınız konularda öğretmeninizden, kitaplardan ve en son çare internetten yardım alınız. Matematik yalnızlığı sevdiğinden bunları yapmaya çalışırken yalnız olmaya ve sadece kalem kağıt kullanmaya dikkat ediniz. İnsan gerçeği bulduğunda değil gerçeği ararken çok şey öğrenir. Bu yüzden bir sorunun doğru cevabını bulmak şu anda sizler için önemli değil neden doğru olduğunu bulmak hatta bulamasanız dahi aramak daha önemlidir.

İhyiyacınız olduğunda telefonunuzun tuşları kadar uzaktayım.

Hepinize iyi tatiller dilerim.

 

FİZİK

Sevgili öğrencilerim,

Birlikte güzel bir dönem geçirdik. Fizik dersine göstermiş olduğunuz ilginiz için hepinize teşekkür ederim. Bu ara yıl tatilinde geçtiğimiz dönem gördüğünüz Fiziğin Doğası, Madde ve Hareket-Kuvvet konularının genel tekrarını yapmanızı öneriyorum; çünkü bu seneki konular İleri Fizik dersinin temelini oluşturuyor. Ayrıca Stephen Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı sizi bu tatilde de fizik büyüsünün içinde tutacaktır.

Hepinizin iyi bir tatil geçirmenizi temenni ediyorum.

 

KİMYA

Sevgili gençler yine bir dönemi bitirmenin mutluluğu içerisindesiniz.

Yorucu ancak bilgi ile dolu,verimli çalışma ve bu çalışmalarınızın karşılığını aldığınız güzel bir dönem olduğunu düşünüyorum.Dinlenmek, eğlenmek tabi ki hakkınız ancak kullanılmayan bilgi nankördür çabuk unutulur. Bunun için günlük saatler belirleyin ve ders tekrarı mutlaka yapın, küçük özetler, posterler hazırlayın. Göreceksiniz bu size çok şey kazandıracak. Bilgilerinizi her zaman taze tutun,çok kitap okuyun, çok araştırın.

Sizleri çok seviyorum. İyi tatiller.

 

BİYOLOJİ

Canım öğrencilerim,

Bu yılın başında liseli oldunuz. Alışık olmadığınız bir sisteme giriş yaptınız. Açıkcası zorlandınız. Özellikle biyoloji dersi daha önce tanışmadığınız konusu sizleri zorladı. Ancak bu konu biyoloji dersinin temelidir. Bu nedenle tatilde yediğiniz yemeklerin hangi organik bileşiğe ait olduğunu düşünün. Konuyu ailenizdeki bireylere sözlü anlatım olarak da yapabilirsiniz. Konu eksiklerinizi kendiniz tespit edip tamamlamaya çalışın. Bu arada dinlenmeyi unutmayın.

Hepinizi çok seviyorum. Sevgiyle kalın.

 

TARİH

Sevgili öğrencilerim,

Tatilde okumak için son dönem kitaplarından Sapiens'i okumanızı öneriyorum. Ayrıca Yerleşik Hayata Geçiş, Devletlerin oluşumu, Dinlerin Oluşumu gibi belgeseller izlemenizi tavsiye ediyorum.

İyi tatiller =)

 

COĞRAFYA

Değerli öğrencilerim,

Başarılı, verimli bir o kadar da yorucu bir dönemin daha sonuna geldik. Zaman o kadar hızlı geçiyor ki farkına bile varamıyoruz. 9 sınıf konularımız TYT sınavının temelini oluşturuyor o yüzden öğrendiklerimizi unutmamak ve kalıcı kılmak için aşağıda verdiğim önerileri değerlendirmenizi tavsiye ederim:

1) 1.dönem işlediğimiz konuları tekrar edip test kitabınızdan gerekli yerleri çözünüz.
2)Dünyanın oluşumu ile ilgili bir belgesel izleyebilirsiniz.
3)Devlet Metoroloji istasyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller ☺

 

İNGİLİZCE

Şu ana kadar işlemiş olduğumuz dilbilgisi konuları ve öğrenmiş olduğumuz kelimeleri tekrar etmenizi, seviyenize uygun (A2-B1) kısa hikaye kitapları okumanızı öneriyorum. Ayrıca, herhangi yerli gazeteden bir makale seçip İngilizce ye çevirmenizi istiyorum.

Aynı zamanda dinleme ve anlama becerinizi geliştirmeniz için İngilizce altyazılı (Türkçe dublajsız) dizileri takip edebilir, filmleri izliyebilirsiniz. Son olarak, bizim Vocabulary Book tan uniteleri 10-30 tamamlayabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller diliyorum! Leyla Kusaeva

 

Sevgili öğrenciler,

bir dönemi geride bırakırken tatil için yapmanız gerekenleri listeleyeceğim. Öncelikle yabancı dil ile etkileşim halinde bulunmanızı öneririm. Bunun için dizi, film, şarkı gibi eğlenceli ve bir o kadar da eğitici olabilen bu tür kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanında kelime kitabımızdan olabildiğince kelime öğrenmeye gayret gösterin.

Gramer konularını tekrar edin ki yeni döneme hazırlıklı başlayalım ve bilgilerimiz uçup gitmesin. Dil öğrenmek zevklidir. Siz de bu süreci eğlenceli hale getirerek tamamlayabilirsiniz!

Şimdiden hepinize güzel ve dolu dolu geçen bir tatil diliyorum. Elçin Bilgin

 

FRANSIZCA

Sevgili Öğrencilerim,

Güzel ve verimli bir dönemi hep birlikte tamamladık. Tatilde işlemiş olduğumuz ünitelerde ki gramer konularını, öğrendiğimiz kelimeleri tekrar etmenizi, diyalogları CD'lerinizden tekrar tekrar dinleyip okumanızı rica ediyorum. Kısa hikayeler okuyabilir, sevdiğiniz Fransızca müzikler dinleyebilir ve Fransızca altyazılı filmler izleyebilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller.

 

MÜZİK

Sevgili Öğrenciler,

Müziğin hayatımızdaki önemini hepimiz çok iyi biliyoruz .Müzik içinde bulunduğumuz ruh halinin değişmesini sağlar .Müzik sakinleştirir, eğlendirir, sessiz sakin otururken bizi biranda dansa kaldırabilir. Canım öğrencilerim hiç bir zaman müzikten kopmayın. Ne güzel bu dönem eğlendik, şarkılar söyledik, dinledik ve bir dönemin daha sonuna geldik. Ailenizle gidebiliyorsanız Devlet opera ve balesi, CSO konserleri ve Ankara müzikallerine gitmeye çalışın.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

 

BEDEN EĞİTİMİ

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. Tatil boyunca fırsatınız olursa ya da yaratırsanız hergün 200 defa ip atlamanızı istiyorum. Sonrasında streching (açma_germe) çalışmaları yapmalısınız.
Daha sonra da 20 mekik ve 20 şınavla çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Diğer boş zamanlarınızda güzel spor karşılaşmaları varsa TV de izleyebilirsiniz.
Yine fırsat bulursanız dışarıda parklar da bahçede zaman geçirebilirsiniz.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Anadolu Lisesi Tatil Önerileri 9. Sınıf Tatil Önerileri