11. Sınıf Tatil Önerileri

19 Ocak - 5 Şubat 2018 KIŞ DÖNEMİ

Sevgili Öğrenciler;

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının 1.Dönemini bugün tamamladık. Hepimiz için yoğun, bazılarınız için başarılı, bazılarınız içinse daha az başarılı geçti. Başarıya sistemli ve kaliteli çalışmanın sonunda ulaşılır. Bu nedenle 2 haftalık yarıyıl tatilini iyi değerlendirirseniz hem dinlenir hem de öğrendiklerinizi unutmazsınız. 2. dönemi daha başarılı geçirme olanağı bulursunuz.
Bunun için aşağıdaki tatil önerilerini lütfen dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız.

* Yarıyıl tatilinde öncelikle iyi bir şekilde dinlenin.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği çalışmaları yapın.
* Kendinize günlük program hazırlayın.
* Doğada geziler düzenleyin.
* Beslenmenize özen gösterin, spor yapın.
* Sinemaya, tiyatroya, görmek istediğiniz müzelere gidin. Gezip gördüğünüz yerler, yaşadığınız olaylarla ilgili ilginç gözlem ve düşüncelerinizi düzgün bir Türkçe ile kaleme alın.
* Her gün mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun. Size ilginç gelen haber ve makaleleri kesip dosyalayın. Kendi işlerinizi kendiniz görün ve becerilerinizi arttırın.
* Ailenizle paylaşımlarınızı arttırın.
* Öğretmenlerinizin size önerdiği Türkçe ve İngilizce kitapları okuyun. İngilizce yayın yapan TV kanallarını ve bu dilde filmleri izleyin.
* İşlenen konuların tekrarını yapın.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyoruz.

Sevgiler.
ÖZEL ALTIN EĞİTİM OKULLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eserini okuyup tahlil etmenizi, şiir defterinize en beğendiğiniz beş şiiri yazmanızı, en az 10 ikilikten oluşan manzum bir hikaye yazmanızı, günce tutmanızı, dergi ve gazete okumanızı, en beğendiğiniz üç fıkrayı ezberlemenizi, anlatım bozuklukları, ses bilgisi, sözcükte yapı, sözcükte ve cümlede anlam sorularının hepsini kitaplarınızdan çözmenizi öneririm.

Bizim için önemli olduğunuzu unutmayınız. Güzelce dinleniniz.

Nuri ERK

Eksiklerinizi gidermek için mükemmel bir fırsat. Elinizde bulunan çalışma fasikülleri ve soru bankalarındaki işlenen konularla ilgili eksiklerinizi tamamlayınız, yapamadığınız soruları tatil dönüşü ilgili öğretmeninize sorunuz.

Merve Ceren İNALTUN

 

MATEMATİK

Bu iki haftalık tatil bir dönemlik yorgunluğu atmak için bir fırsat olduğu kadar; eksiği olan arkadaşların bu eksiklerini gidermesi için de bir fırsattır. Bu eksiklikler giderilmediği ve zaman ilerlediği sürece matematik dersini anlamak gitgide zorlaşacaktır.

Bunu yaparken matematiğin soru çözmek demek olmadığını, kavramlar arasındaki ilişkileri anlamak, tanımların neden öyle tanımlandıklarını bilmek, teorem, kural ve formüllerin neden her zaman doğru olduğunu anlamak demek olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Çünkü çoğu zaman bizi doğruya götürecek yollar bu kuralların ispatlarında gizlidir. Maalesef bu seneden itibaren bizim için sadece doğru yapmak değil hızlı yapmak da önemli.

Bu yüzden elinizdeki kitaplardan süreli olarak soru çözümü yapınız. 9. 10. ve 11. sınıfın ilk döneminde öğrendiklerimizi düşününüz, anlamadığınız ve birbiriyle bağlantı kuramadığınız konularda öğretmeninizden, kitaplardan ve en son çare internetten yardım alınız. Matematik yalnızlığı sevdiğinden bunları yapmaya çalışırken yalnız olmaya ve sadece kalem kağıt kullanmaya dikkat ediniz. İnsan gerçeği bulduğunda değil gerçeği ararken çok şey öğrenir.

Bu yüzden bir sorunun doğru cevabını bulmak şu anda sizler için önemli değil neden doğru olduğunu bulmak hatta bulamasanız dahi aramak daha önemlidir.

İhtiyacınız olduğunda telefonunuzun tuşları kadar uzaktayım. Hepinize iyi tatiller dilerim.

 

FİZİK

Sevgili öğrencilerim,

Bir dönemi daha arkamızda bıraktık. Bu yıl İleri Fizik dersini birlikte işliyoruz. 9. ve 10. sınıflarda öğrendiğiniz temel fizik konularının uygulaması şeklinde devam eden İleri Fizik dersimizde öğrendiğiniz Kuvvet ve Hareket konusunun pekişmesi için test kitabınızdan soru çözümü yapın. Ancak dinlenmeyi de ihmal etmeyin. Bunun yanında sizin için Brian Greene'e ait "Evrenin Zarafeti" adlı kitap iyi bir tatil kitabı olacaktır.

Hepinize iyi tatiller diliyorum.

 

KİMYA

Sevgili gençler yine bir dönemi bitirmenin mutluluğu içerisindesiniz.

Yorucu ancak bilgi ile dolu,verimli çalışma ve bu çalışmalarınızın karşılığını aldığınız güzel bir dönem olduğunu düşünüyorum.Dinlenmek, eğlenmek tabi ki hakkınız ancak kullanılmayan bilgi nankördür çabuk unutulur. Bunun için günlük saatler belirleyin ve ders tekrarı mutlaka yapın, küçük özetler, posterler hazırlayın. Göreceksiniz bu size çok şey kazandıracak. Bilgilerinizi her zaman taze tutun,çok kitap okuyun, çok araştırın.

Sizleri çok seviyorum. İyi tatiller.

 

BİYOLOJİ

Canım öğrencilerim,

yoğun bir dönemi bitirdiniz ve tatili hak ettiniz. Ancak tam öğrenme adına öğrendiklerinizi pekiştirmek gerekiyor. Bu nedenle soru bankanız ve yaprak testlerinizdeki eksikleri tamamlayın.

Hepinizi çok seviyorum. İyi tatiller.

 

TARİH

Sevgili öğrenciler,

Tatilde okumanız için Şu Çılgın Türkler ve Şevket Süreya'nın Çankaya kitaplarını öneriyorum. Ayrıca Veda, Devrim Arabaları. Son Umut adlı filmleri izlemenizi de tavsiye ediyorum.

İyi tatiller =)

 

COĞRAFYA

Değerli öğrencilerim,

Başarılı, verimli bir o kadar da yorucu bir dönemin sonuna geldik. 12 sınıfta yükümüzü azaltmak için bu senemizi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu yüzden öğrendiklerimizi kalıcı kılmak ve unutmamak için aşağıda verdiğim önerileri değerlendirmenizi tavsiye ederim:

1) Kursta ve hafta içi öğrendiklerimize defterinizden tekrar ederek, gerekli testleri çözünüz.
2) Dünyanın oluşumu ile ilgili belgesel izleyebilirsiniz.
3) Tatile gittiğiniz yerlerde ya da çevrenizdeki doğal güzelliklerin fotoğrafını çekip küçük bir albüm oluşturabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller ☺

 

FELSEFE

Sevgili Öğrencilerim,

Sizlerle birlikte birinci dönem çok hızlı geçti. Gözlemlediğim kadarıyla, bir öğretmenin öğrencilerinden beklediği; saygı, iyi niyet ve azim sizlerde var olan özelliklerdi. Yılın başında felsefe dersi konusunda kafanız biraz karışıktı. Yönergelerimi dikkatle dinlediniz, uyguladınız ve kazandınız. Hedeflediğim gibi bir gelişim gösterdiniz. Dolayısıyla keyifli ve verimli bir şekilde derslerimizi işledik. Bu nedenle hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Kalemi elime alınca konu konuyu açıyor. Fakat heyecanımı ikinci döneme bırakmak istiyorum.

Biliyorum ki hepinizin hedefi hayat başarısını yakalamak ve hayat başarısını yakalamak üzere kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesi "okul başarısı". Okul başarısına ulaşmak elbette sizin elinizde. Yeter ki yapmanız gerekenleri ertelemeden hayata geçirin. Pratik uygulayabileceğiniz bir program yaparsanız işiniz kolaylaşır. Lafı uzatmadan sizlere ara yıl tatilinde uygulamanız için bir kaç tavsiyem olacak. Örneğin her gün; zihninizin algılama kapasitesinin en yüksek olduğu saatte; seçeceğiniz üç dersi (bir sayısal ve bir sözel olarak sıralı olmak koşuluyla), yirmi dakika tekrar edin (ders tekrarlarında tam öğrenemediğiniz konular veya yanlış yaptığınız sorular pusulanız olsun), yirmi dakika konuyla ilgili bir yaprak test çözün.

Günde bir kez mutlaka gündemi takip edin, en az yarım saat kitap okuyun. Kitap okumaktan sıkılıyorsanız, bir tane güncel köşe yazısı okuyun. Okuduğunuz kitabı veya köşe yazısını ebeveyniniz veya arkadaşlarınızla tartışın, yorumlayın. Günlük 8 saat uyuyun ve dengeli beslenin. Geri kalan on üç saati, dönem içinde isteyip de yapamadığınız etkinlikler (tv izlemek, sinema, tiyatro ve sergiye gitmek, spor yapmak, akraba ziyaretlerine gitmek gibi) için ayırabilirsiniz.

Tekrar görüşmek üzere sevgiyle kalın.

İNGİLİZCE

Şu ana kadar işlemiş olduğumuz dilbilgisi konuları ve öğrenmiş olduğumuz kelimeleri tekrar etmenizi, seviyenize uygun (Upperintermediate) kısa hikaye kitapları okumanızı öneriyorum. Ayrıca, herhangi yerli gazeteden bir makale seçip İngilizce ye çevirmenizi istiyorum.
Aynı zamanda dinleme ve anlama becerinizi geliştirmeniz için İngilizce altyazılı (Türkçe dublajsız) dizileri takip edebilir, filmleri izleyebilirsiniz. Son olarak, Workbooktaki tamamlanmamış sayfaları tamamlayın.

Hepinize iyi tatiller diliyorum!

Leyla Kusaeva

 

Sevgili öğrenciler,

bir dönemi geride bırakıyoruz. Tatilde sizin için faydalı olacak İngilizce kitaplar okumanızı öneririm. Ayrıca okulda gördüğümüz gramer konularının ve kelimelerin üzerinden geçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sizi dil adına geliştirebilecek dizi, film ya da videolar izlemenizin sizin yararınıza olacaktır. Bütün bunları düzenli ve dikkatlice yaptığınızdan emin olun. Yeni döneme başladığımızda eski konuları unutmamış ve pekiştirmiş olursunuz. Böylece dil ile sürekli bir etkileşim halinde olursunuz.

Şimdiden hepinize güzel bir tatil diliyorum. 

Elçin Bilgin

 

FRANSIZCA

Sevgili Öğrencilerim,

Güzel ve verimli bir dönemi hep birlikte tamamladık. Tatilde işlemiş olduğumuz ünitelerde ki gramer konularını, öğrendiğimiz kelimeleri tekrar etmenizi, diyalogları CD'lerinizden tekrar tekrar dinleyip okumanızı rica ediyorum. Kısa hikayeler okuyabilir, sevdiğiniz Fransızca müzikler dinleyebilir ve Fransızca altyazılı filmler izleyebilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller.

 

MÜZİK

Sevgili Öğrenciler,

Müziğin hayatımızdaki önemini hepimiz çok iyi biliyoruz .Müzik içinde bulunduğumuz ruh halinin değişmesini sağlar .Müzik sakinleştirir, eğlendirir, sessiz sakin otururken bizi biranda dansa kaldırabilir. Canım öğrencilerim hiç bir zaman müzikten kopmayın. Ne güzel bu dönem eğlendik, şarkılar söyledik, dinledik ve bir dönemin daha sonuna geldik. Ailenizle gidebiliyorsanız Devlet opera ve balesi, CSO konserleri ve Ankara müzikallerine gitmeye çalışın.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

 

BEDEN EĞİTİMİ

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. Tatil boyunca fırsatınız olursa ya da yaratırsanız hergün 200 defa ip atlamanızı istiyorum. Sonrasında streching (açma_germe) çalışmaları yapmalısınız.
Daha sonra da 20 mekik ve 20 şınavla çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Diğer boş zamanlarınızda güzel spor karşılaşmaları varsa TV de izleyebilirsiniz.
Yine fırsat bulursanız dışarıda parklar da bahçede zaman geçirebilirsiniz.

İletişim

  • Telefon: +90 (312) 282 08 08

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardan bize ulaşmak için

 

Buradasınız: Home Anadolu Lisesi Tatil Önerileri 11. Sınıf Tatil Önerileri